S-a lansat Campania electorală pentru Alegerile locale și europarlamentare

* Cu această ocazie reamintim că, în martie Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a publicat Ghidul de prevenire și combatere a acțiunilor de dezinformare a alegătorilor.

Astăzi, vineri 10 mai, a început campania electorală pentru alegerile din 9 iunie, potrivit comunicatului de presă lansat de EP care „dorește tuturor competitorilor politici mult succes și îi îndeamnă să contribuie la desfășurarea unei campanii echilibrate și corecte, care să răspundă așteptărilor democratice ale cetățenilor”.
AEP a reamintit candidaților că, în campania electorală, este interzisă folosirea mesajelor sau a sloganurilor discriminatorii, a mesajelor de incitare la ură și intoleranță, dar și a oricăror forme, mijloace, acte și acțiuni de defăimare și învrăjbire religioasă sau etnică.
Totodată, ținând cont de faptul că fenomenele din sfera dezinformării pot influența opțiunile alegătorilor și participarea la vot, este necesară respectarea de către competitorii electorali a unei conduite etice și participarea activă la dezvoltarea unui climat de încredere și integritate în organizarea și desfășurarea campaniei electorale, astfel încât alegătorii să poată avea o imagine corectă și clară cu privire la oferta electorală”, s-a mai precizat în comunicatul AEP.

0

Din aceeasi categorie

Leave a comment

Your email address will not be published.

*