ATENȚIE Angajatori: Cursuri gratuite pentru salariați, dacă vreți să fiți competitivi într-o piață digitală

Având în vedere importanța și necesitatea participării angajaților la programe de formare continuă, precum şi faptul că amplificarea competitivității firmei este direct proporțională cu numărul de angajați care beneficiază de instruire, Patronatul IMM-urilor Galați anunță firmele și organizațiile interesate să își instruiască personalul. Pentru că, în perioada următoare, organizează o serie de cursuri online pentru angajați, iar participarea acestora este gratuită.

  • descărcare– Curs competențe digitale de bază pentru antreprenoriat (40 de ore)
  • – Curs dedicat utilizării rețelelor de social media în scopuri de marketing şi promovare
  • – Curs dedicat dezvoltării competențelor digitale specifice comerțului electronic (20 de ore)
  • – Curs dedicat securității informatice / cibernetice (20 de ore)
  • – Curs dedicat specialiștilor în domeniul IT – limbajul Java (48 de ore)
  • – Curs dedicat specialiștilor în domeniul IT – limbaje specifice aplicațiilor mobile (48 de ore)

––––––––––––––––––––––––––––––––––

Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România implementează în perioada octombrie 2022 – decembrie 2023 proiectul Tech Nation Digital SME

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă îmbunătățirea nivelului de cunoștințe/competenţe/ aptitudini în domeniul alfabetizării digitale a angajaților care își desfășoară activitatea în sectoarele economice/domeniile identificate conform SNC şi SNCDI din regiunile Sud Muntenia şi Sud-Est (mai puțin ITI Delta Dunării) prin participarea in cadrul proiectului a 315 angajați la programe de formare în domeniul competențelor digitale (de nivel de bază, avansate sau cursuri dedicate specialiștilor din domeniul IT) şi prin oferirea de sprijin IMM-urilor din sectoarele economice menționate anterior în vederea integrării de programe de formare la locul de muncă în domeniul alfabetizării digitale.

Pentru a participa la aceste cursuri persoanele interesate trebuie să fie atente la câteva detalii:

· Compania angajatoare are un cod CAEN autorizat, eligibil conform SNC (să se regăsească în codurile CAEN menționate în Anexa 5 pe care o regăsiți pe site-ul proiectului sau la punctul de înscriere);

· Cursanții sunt angajați cu contract de muncă în mediul privat

Fiecare persoană care dorește să se înscrie în grupul țintă va trebui sa depună un dosar (inițial scanat şi apoi în format fizic), care va conține documentele solicitate.

0

Din aceeasi categorie

Leave a comment

Your email address will not be published.

*