Numărul firmelor radiate a crescut anul trecut

Ultima informare a Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC) arată că numărul firmelor radiate la nivel național a crescut cu 10,88% în primele 11 luni din 2022, comparativ cu perioada similară a anului anterior, ajungând până la 65.503 radieri.

Printre primele locuri în topul național dar și în plan regional, îl ocupă județul Constanța, cu 2.851 firme radiate(un plus 8,9%).

Totodată, în județul Tulcea s-au înregistrat cele mai semnificative creșteri ale numărului de radieri(plus 23,89%). La nivel național, l-au surclasat județele Botoșani (plus 26,02%) și Vaslui (plus 25,95%).

În perioada analizată au fost consemnate scăderi în ceea ce privește numărul firmelor radiate doar în județele Caraș-Severin (minus 13,09%), Brăila (minus 8%), Alba (minus 7,33%) și Satu Mare (minus 4,01%).

0

Din aceeasi categorie

Leave a comment

Your email address will not be published.

*