Noaptea Cercetătorilor Europeni 2019, la Universitatea „Dunărea de Jos”

Curiozitatea ne îndeamnă să cercetăm și să descoperim încă din primele clipe ale vieții, iar unii dintre noi ne dorim constant să înțelegem cu adevărat esența lucrurilor! Așa cum știm, încă de când eram mici, laboratoarele de cercetare sunt locurile unde se ascund cele mai interesante procese de cunoaștere. Și pentru că toată lumea vrea să vadă ce fac oamenii în halate albe din spatele ușilor, Noaptea Cercetătorilor Europeni vă prezintă cel mai mare laborator de cercetare în aer liber, pe 27 septembrie, în Campusul Științei din Galați, între orele 17.00 și 22.00.NCEu9

Cei mici vor avea ocazia să experimenteze cot la cot cu oamenii de știință, să vadă ce se ascunde în spatele celor mai fascinante fenomene naturale și, de ce nu, să afle dacă în viitor vor putea și ei să îmbrace uniforma cercetătorilor. Cei mari vor putea și ei să pătrundă în fascinanta lume a prezentărilor laboratoarelor de chimie și de fizică, și nu numai, unde se vor prezenta explicații științifice pentru lucruri aparent simple sau inexplicabile și vor descoperi soluții pentru cele mai comune problemele cotidiene. În plus, vor avea ocazia să retrăiască amintirile din laboratorul de chimie din anii școlii, având posibilitatea să se joace din nou cu eprubetele pline de „substanțe magice”. Pe lângă toate aceste experimente și demonstrații, Noaptea Cercetătorilor Europeni 2019 va avea o mulțime de concursuri cu adevărat antrenante.

NCEu4NCEu3NCEu1NCEu2NCEu5NCEu6NCEu8NCEu7

Noaptea Cercetă- torilor Europeni se înscrie în seria eveni – mentelor Marie Cu- rie și își propune să arate publicu – lui larg ce înseamnă să fii cercetător și cât de interesantă poate fi munca de cercetare. Proiectul se adresează minţilor curioase și tinerilor care doresc să înceapă o carieră în cercetare, oferind o mare varietate de activităţi ştiinţifice şi educative.

Primul eveniment Noaptea Cercetătorilor Europeni a fost organizat în 2005 şi a atras până acum peste 1.5 milioane de vizitatori. Evenimentul oferă oamenilor de ştiinţă şansa de a intra în directă legătură cu publicul, iar vizitatorilor ocazia de a descoperi universul ştiinţei şi oamenii din spatele experimentelor. Ediția 2016 a atras peste 35.000 de vizitatori în România.

afis galatiPROGRAMUL MANIFESTĂRILOR GALAŢI

UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS

  • 27 SEPTEMBRIE 2019
  • ORELE 17:00-22:00

Printre activităţile captivante se numără:

• Atelier interactiv de imprimare 3D organizat de Centrul de Excelenţă Prelucrarea Polimerilor de la Facultatea de Inginerie;

• Laboratorul de robotică al celor de la Automatică şi Calculatoare

• “Minunile ştiinţei” explicate de catre membrii Centrului European de Excelenţă pentru Mediu

• “Sport sau magie?” afla raspunsul cu ajutorul celor de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport

• Facultea de Ştiinţa şi Ingineria Alimentelor prezinta teme atractive:

  • “Culori şi beneficii în farfurie”,
  • “Vara continuă cu valuri de băuturi răcoritoare”
  • “Fructe şi legume – idei inovatoare pentru acasă”

• Atelier Tainele Acvaculturi, şedinţe de lucru la microscop şi o prezentare pe sinteme acvaponice sau unelte şi tehnici de pescuit.

• Atelierul de creaţie sustinut de Facultatea de Arte

• Evocare a personalităţilor Galaţiului prin proiectare de film, cu ajutorul celor de la Facultatea de Istorie, Filosofie şi Teologie

• Experimente criogenice ale celor de la Criomec

Mai multe informații pot fi găsite pe https://www.noapteacercetatorilor.eu.

0

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published.

*www.000webhost.com