Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Est lansează PR SE (2021-2027)

După ce, luna trecută, Programul Regional Sud-Est (PR SE) 2021-2027 a primit aprobarea oficială din partea Comisiei Europene, marți, 22 noiembrie, Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Est, cu sediul în Brăila, lansează oficial acest program.c27d3ab2c264265f396dff08cee423e6

Evenimentul va avea loc începând cu ora 10:00, în Sala Oglinzilor din cadrul Teatrului ”Maria Filotti” din Brăila.

Conform unui comunicat remis de organizatori, Programul Regional Sud-Est 2021-2027 beneficiază de o alocare totală de 1.48 miliarde de euro și vizează cele 6 județe ale regiunii: Galați, Brăila, Buzău, Vrancea, Tulcea și Constanța.

Investițiile finanțate vor sprijini specializarea inteligentă și inovarea, IMM-urile, digitalizarea, eficiența energetică a clădirilor, dezvoltarea urbană, infrastructura verde, mobilitatea urbană și conectivitatea regională, infrastructura educațională, regenerarea urbană, valorificarea patrimoniului natural/cultural.

0

Din aceeasi categorie

Leave a comment

Your email address will not be published.

*