180 de ani de la nașterea marelui inginer și scriitor român (de origine greacă), Gheorghe I. Lahovary

El este cel care a introdus pentru prima dată la noi „mandatul poștal” și „cartea poștală”

Descendent al unei vechi familii cu origine grecească, Gheorghe I. Lahovary a fost inginer în cadrul Poștelor și Telegrafului. A ajuns, ulterior Director General al Servicului de Poștă și Telegraf . A organizat distribuirea rapidă a corespondenței.

Azi se împlinesc 180 de ani de la nașterea marelui inginer și scriitor român, Gheorghe I. Lahovary. Membru de onoare al Academiei Române, acesta s-a născut la data de 13 iunie 1838 într-o familie de boieri cărturari din Râmnicu Vâlcea.

Nu întâmplător, la Galați, sediul Poștei Centrale se află într-o clădire veche (restaurată) plină de semnificații, situată chiar pe strada denumită, în timpurile moderne, după numele lui Lahovary.

puteți afla întreaga istorie accesând blogul Jurnal Multicultural la Dunărea de Jos

0

Din aceeasi categorie

Leave a comment

Your email address will not be published.

*